arm9368-1024x684-1-aspect-ratio-16-9

Karš Ukrainā rada izaicinājumus pārtikas izejvielu pieejamībā

Visa pasaule, arī mēs “Orklā”, cieši sekojam līdzi notiekošajam karam Ukrainā. Iebrukums Ukrainā ir starptautisko tiesību pārkāpums un ir pilnīgi nepieņemams un nosodāms.

“Orkla” grupa ir sniegusi finansiālo atbalstu Ukrainai vairāk nekā 500 000 EUR apmērā, kā arī “Orkla” grupas uzņēmumi no dažādām pasaules valstīm, tajā skaitā arī mēs, ziedojam “Laimas”, “Selgas” un “Spilvas” pārtikas produktus Ukrainas cilvēkiem.

Mums kā vienam no lielākajiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem Baltijas valstīs, Krievija un Baltkrievija bija daļa no eksporta portfeļa taču vairāku gadu garumā esam mērķtiecīgi strādājuši pie šo valstu eksporta apjoma samazināšanas. Šā gada februārī, eksportu uz Krieviju un Baltkrieviju pārtraucām pavisam.

Karš ir humanitāra un cilvēciska katastrofa. Tas atstāj negatīvu ietekmi arī uz pārtikas nozares izejvielu pieejamību un to cenām.  Ukraina ir viena no nozīmīgākajām vairāku pārtikas produktu izejvielu ražotājām pasaulē, piegādājot kartupeļus, kviešus, miežus, kukurūzu, rapša sēklas un citas izejvielas.

Ukraina ir arī lielākais saulespuķu eļļas ražotājs pasaulē, kas kopā ar Krieviju nodrošināja ap 80% no pasaules kopējiem saulespuķu eļļas apjomiem. Līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, saulespuķu eļļa pasaules tirgos vairs nav pieejama un tas ietekmē arī visu pārējo augu eļļu pieejamību un cenas. Šī iemesla dēļ citām augu eļļām cenas ir augušas  par 70-80%, kas, neapšaubāmi, ietekmē arī gala produkta cenu.

Saulespuķu eļļu plaši izmanto pārtikas produktos, tostarp arī mēs “Selgas” cepumu un “Ādažu” kartupeļu čipsu un citu sāļo uzkodu ražošanā, tās kvalitātes un unikālo garšas īpašību dēļ. Šobrīd saulespuķu eļļas iztrūkums ir visas pārtikas nozares problēma, turklāt to ir grūti aizstāt tādu produktu ražošanā, kur nepieciešama karsēšana un cepšana. Tādēļ, līdzīgi kā citi uzņēmumi, arī “Orkla Latvija” ir spiesta uz laiku aizstāt saulespuķu eļļu ar atbildīgi iegūtu un sertificētu palmu eļļu kartupeļu čipsu un citu sāļo uzkodu ražošanā, savukārt, viens produkts no “Selgas” sortimenta – “Selgas” dubultie cepumi ar piena šokolādi,  uz laiku tiks ražoti saulespuķu eļļas vietā izmantojot palmu eļļu. Tiklīdz tas būs iespējams, mēs ražošanā izmantosim saulespuķu eļļu.

Ņemot vērā esošo krīzes situāciju pārtikas industrijā, Eiropas Komisija ir paudusi nostāju par pielaidēm produktu marķējuma informācijā, kas saistītas ar izejvielu nomaiņu. Tāpat Latvijas Pārtikas un Veterinārais dienests ir informēts par situāciju pārtikas nozarē un saulespuķu eļļas nepieejamību, un ar sapratni par apgrūtinātām piegādes ķēdēm, piemērojis elastības principu iepriekš saražoto iepakojumu turpmākā izmantošanā. Proti, atļaujot tirdzniecībā izmantot esošos produktu iepakojumus ar marķējumu par saulespuķu eļļu, lai gan produkta ražošanā tiks izmantota palmu eļļa.

Pārdošanā vienlaicīgi var atrasties čipsi, kas ražoti dažādās eļļās. Lai noskaidrotu, kura eļļa izmantota konkrēto čipsu ražošanā, skati ierakstu uz paciņas blakus derīguma termiņam.

IMG_1835-aspect-ratio-4-3

Uzdrukātais burts aiz derīguma termiņa apzīmē izmantoto eļļu: Saulespuķu eļļa – S, palmu eļļa P, rapšu eļļa – R.

Šī ir nebijusi situācija, kad kāda no ražošanā nepieciešamajām izejvielām pasaules tirgos beidzās tik strauji, ka nav iespējams veikt tūlītēju iepakojuma nomaiņu, taču mūsu komanda jau strādā pie jaunu iepakojumu izstrādes un pakāpeniskas nomaiņas, lai marķējums būtu atbilstošs izmantotajām izejvielām iespējami ātrāk.