2022_08_09_orkla_latvija_finansu_relize_2021-1024x683-1-aspect-ratio-16-9

“Orkla Latvija” 2021.gadā turpinājusi izaugsmi; apgrozījums pārsniedz 112 miljonus eiro

Latvijā viena no vadošajiem pārtikas ražotājiem un mīlētāko produktu zīmolu attīstītājiem “Orkla Latvija” apgrozījums 2021.gadā pieaudzis par 9%, sasniedzot 112,8 miljonus eiro. Uzņēmuma peļņa pārskata gadā bija 2,3 miljoni eiro, savukārt samaksāto nodokļu apmērs – 20,2 miljoni eiro, kas ir par 15% vairāk nekā 2020.gadā. Uzņēmums, kurš Latvijā pazīstams ar tādiem produktu zīmoliem kā “Laima”, “Spilva”, “Selga”, “Staburadze”, “Ādažu”, “Naturli” un citiem, pērn vietējam un eksporta tirgiem kopumā izstrādāja rekordskaitu – 169 jaunus un atjauninātus produktus – saldumu un uzkodu, kā arī dažādu pārtikas produktu kategorijās. “Orkla Latvija” 2021.gadā turpināja investēt ilgtspējīgā ražošanas procesu attīstībā kopumā ieguldot vairāk nekā 2 miljonus eiro.

“Par spīti izaicinājumiem, ar kuriem saskārāmies 2021.gadā – turpmāku Covid-19 pandēmijas ietekmi un resursu cenu pieaugumu – mums izdevies panākt izaugsmi teju visos virzienos, svarīgākais no tiem – izstrādāt jaunu, tirgū labi pieņemtu un vienlaikus arī veselīgāku produktu piedāvājumu un turpināt investēt ilgtspējīgos ražošanas procesos. Covid-19 pandēmija un savā ziņā arī resursu cenu pieaugums pasteidzinājis transformāciju uz efektīvākiem un ilgtspējīgākiem ražošanas procesiem, skrupulozāku izejvielu un piegādātāju atlasi, fokusu uz labvēlīgu darba vides nodrošināšanu, kā arī veicinājis patērētāju pieprasījumu pēc veselīgākiem un pilnvērtīgākiem produktiem un maltītēm,” uzsver Toms Didrihsons, “Orkla Latvija” valdes priekšsēdētājs.

Inovācijas
2021.gadā “Orkla Latvija” radīja 135 produktus saldumu, saldo un sāļo uzkodu kategorijās un 34 dažādu mērču, konservēto produktu, gatavo maltīšu un citās kategorijās. Ikgadējā starptautiskā tirgus un patērētāju pētījumu uzņēmuma “Nielsen IQ” gada labāko jauno produktu novērtējumā godalgu par veiksmīgāko jauno produktu kategorijā “Saldumi” saņēma “Laimas” “Maigums” zefīri šokolādē ar konfektes “Serenāde” garšu, savukārt kategorijā “Uzkodas” godalgu saņēma zīmola “Ādažu” kartupeļu čipsi ar jogurta, sarkano sīpolu garšu un samazinātu sāls daudzumu.

Eksports

Pērn “Orkla Lavija” par 3% kāpināja eksporta apmērus, sasniedzot 28,1 miljona eiro apgrozījumu no produktu pārdošanas vairāk nekā 20 valstīs. Lielāko pieaugumu veidoja zīmola “Laima” zefīru pārdošana Izraēlā (+64% pret 2020.gadu) un Vācijā (+10%), kā arī vispārdotāko “Laimas” produktu – šokolādes konfekšu kārbu – tirdzniecība vidēji par +4% visos tirgos, kas ir labs attīstības rādītājs pēc Covid-19 pandēmijas būtiski ietekmētiem šī produkta pārdošanas rezultātiem. Lieliskus rezultātus eksportā 2021.gadā sasniedza “Orkla Latvija” ražotie sāļo uzkodu produkti ar zīmoliem “Ādažu” un “Taffel”, uzrādot pārdošanas pieaugumu Mongolijā (+102% pret 2020.gadu), Moldovā (+70%), Azerbaidžānā (+36%) un Izraēlā (+24%).

Arī “Orkla” grupas savstarpējā eksportā, ražojot produktus Latvijas ražotnēs “Orklas” uzņēmumiem citās valstīs, pērn vērojams pārdošanas pieaugums:  Zviedrijai (+59%),  Igaunijai (+10%), Somijai (+7%), Lietuvai (+9%).

Ilgtspēja

2021.gadā “Orkla Latvija” turpināja darbu pie “Orkla” grupas ilgtspējas stratēģijas īstenošanas visās piecās Ilgtspējas stratēģijā definētajās jomās: apkārtējās vides aizsardzība; ilgtspējīgu izejmateriāli ieguve; uzturs un labsajūta; droši produkti; rūpes par cilvēkiem un sabiedrību. Nozīmīgākā attīstība panākta virzienos – ilgtspējīgu izejmateriālu ieguve un droši produkti.

2021.gadā “Orkla Latvija” atteicās no palmu eļļas izmantošanas paaudzēs mīlētā “Selgas” klasiskā cepuma ražošanā, turpinot pakāpenisku pāreju, lai ražotu produktus bez palmu eļļas, kā arī uzsāka pakāpenisku pāreju uz atbildīgi iegūta kakao (“Rainforest Alliance” sertifikāts) izmantošanu zīmola “Laima” produkcijas ražošanā.  “Spilvas” zīmola tomātu mērces uzņēmums uzsāka ražot no “Global G.A.P” sertificētiem tomātiem, kas apliecina atbildīgu pieeju pret pārtikas produktu audzēšanu un apstrādi atbilstoši augstām kvalitātes prasībām, savukārt “Spilvas” majonēzē sāka izmantot olas, ko dējušas brīvi turētas vistas. 2021.gadā “Orkla Latvija” sāka piedāvāt “Guttas” mazā iepakojuma sulas ar papīra salmiņiem, kas ir videi draudzīgāki, savukārt “Guttas”1l un 2l sulām “Orkla Latvija” sāka izmantot iepakojumus, kas sastāv no 84% atjaunojamo izejmateriālu.

“Orkla Latvija” lepojas, ka 2021.gadā 100% ražotņu ir izturējušas pārliecinoši svarīgākos pārtikas drošības auditus, saņemot starptautiskā pārtikas drošības standarta BRC A līmeni “Ādažu” ražotnei, AA līmeni Zefīru un cepumu ražotnēs, kā arī ISO 9001 un ISO 22000 auditos, svaigās pārtikas un konditorejas ražotnei (zīmoli “Pedro” un “Staburadze”), iegūstot zaļo līmeni ISO 22000, bet ISO 9001 – “Laimas” ražotnei.

Investīcijas
Līdz ar svinīgo jaunās “Laimas” ražotnes Ādažos atklāšanu 2021.gadā, “Orkla Latvija” oficiāli noslēdza līdz šim lielāko investīciju projektu uzņēmumā. Jaunās ražotnes izveidē, kā arī zīmola “Laima” turpmākajā attīstībā pēdējo trīs gadu laikā tika investēti 20 miljoni eiro.

Papildus tam 2021.gadā “Orkla Latvija” investēja vairāk nekā 2 miljonus eiro ilgtspējīgos ražošanas procesos, ieviešot plašāku ražošanas automatizāciju, veicinot energoefektivitāti, uzlabojot darba vidi un infrastruktūru, kā arī jaunu produktu izstrādēLielākās investīcijas 2021.gadā uzņēmums novirzīja trīs investīciju projektiem jaunajā “Laimas” ražotnē ar nolūku paaugstināt ražošanas procesu efektivitāti un uzlabot darba apstākļus ražotnes darbiniekiem par kopumā vairāk nekā 700 tūkstošiem eiro.

Daļa investīciju tika izmantotas energoefektivitātes uzlabošanai esošajās “Ādažu” un “Spilvas” ražotnēs, palīdzot uzņēmumam kopumā radīt mazāk CO2 izmešu. “Ādažu” ražotnē par 20 tūkstošiem eiro uzlabots ūdens uzsildīšanas process, savukārt par 35 tūkstošiem eiro uzņēmums iegādājies un uzstādījis jaunu iekārtu (hidrociklonu), lai ievāktu kartupeļu cieti tālākai izmantošanai. Savukārt “Spilvas” ražotnē ieviesta rekuperācijas jeb siltuma atgūšanas sistēma 76 tūkstošu eiro apmērā, kas ļauj ražošanas procesos radīto siltumu izmantot atkārtoti karstā ūdens sildīšanai un citiem procesiem, tādējādi samazinot “Spilvas” ražotnes energoresursu patēriņu par 4% gadā.